Adolescenti Agape:
(Subdepartamentul de adolescenti din cadrul departamentului de tineret)

Viziunea:
Suntem aliniati la viziunea bisericii, dar ca specific avem ca dorinta de a mobiliza adolescentii bisericii si prietenii lor sa Il cunoasca pe Dzeu intr-un mod mai unic, mai profund, sa fie prieteni cu Isus, si impreuna cu El sa se mentina integrii intr-o societate pervertita.

Obiective:

• sa invatam sa slujim - sa slujim Domnului cat si oamenilor in nevoi (orfani, batrani)
  • sa crestem tot mai mult spiritual, invatand tot mai multe despre Dumnezeu si rolul nostru pe Pamant prin lectiile din fiecare sambata si apoi sa le aplicam in viata de zi cu zi
  • dezvoltarea darului/talentului specific (in special d.p.d.v. muzical)
  • sa invatam sa evanghelizam - atat prin programe dar in special prin comportament
  • participarea la programele bisericii

Cand, unde si cum se intalnesc adolescentii?

• in fiecare sambata, de la ora 11 pana la ora 13 (cu exceptia serilor speciale de adolescenti, si a sarbatorilor) si programul e urmatorul: jocuri, lauda si inchinare, rugaciune, lectii ,adolescentii sunt impartiti in 2 grupe: adolescentii de la 12 - 14 ani (gr.1) si adolescentii de la 15 - 17 ani (gr.2) si studiaza in acelasi timp in cadrul intalnirilor de sambata, dar teme diferite, specifice varstei lor.
  • intalnirile adolescentilor sunt la biserica Agape, in sala mare a cladirii mici.

Implicare:

• sunt 25 de adolescenti cu varste intre 12 si 17 ani carora le stau la dispozitie 11 lideri.
  • trupa de lauda si inchiare formata din 6 adolescenti care canta atat la intalnirile de sambata cat si la programele bisericii (ocazional), plus la intalnirile speciale si conferinte.
  • echipa de coregrafie formata din 8 fete
  • scenete sau pantomime in care sunt implicati toti adolescentii

Activitati speciale:

• slujire la batranii din biserica sau la alte persoane in nevoi
  • serile speciale sunt o data pe luna, si sunt intre orele 16 - 19, unde avem invitati speciali, snack-uri si ceai, jocuri, muzica live, mesaj, partasie. Aceste evenimente le promovam printr-un banner sau spot, deci stati "aproape", pe site, pentru mai multe detalii sau cautati-ne pe facebook: adolescenti agape.
  • conferința anuala de adolescenti
  • tabara de vara

Va asteptam cu drag ! Fiti binecuvantati !